Rękawice bokserskie Hayabusa

Rozmiary rękawic bokserskich i MMA

Kolejną kwestią,  którą chcielibyśmy poruszyć są rozmiary rękawic, zarówno tych bokserskich, jak  rękawic do MMA. Zaczniemy od rękawic MMA, które zazwyczaj sprawiają więcej problemu w doborze i niewłaściwie dobrana rozmiarówka może powodować zbytni ucisk ręki lub też obtarcia wywołane luźną rękawicą.

Rozmiary rękawic MMA

Rękawice MMA na przykładzie rękawic VENUM dobieramy według rozmiaru dłoni, który zawiera się najczęściej pomiędzy S-ką, a XL-ką dla mężczyzn. Często spotyka się także rękawice wykonane z elastycznej skóry, jak na przykład wspomniane rękawice VENUM, gdzie zastosowano tzw. Nappa Leather, skórę dającą większe możliwości, jeśli chodzi o dopasowanie, dlatego też rozmiarówki tych rękawic spotyka się w połączonych kombinacjach S/M i X/XL. Rzućmy okiem na poniższą grafikę, która pomoże nam zmierzyć dłoń i dobrać rękawice:

Rękawice MMA rozmiarówka

 

Każdy z nas ma inną budowę ciała, nawet jeśli mamy podobną wagę i wzrost, dlatego niekoniecznie pomoże nam to w doborze właściwego rozmiaru. Kluczowym tutaj jest obwód naszej dłoni, który możemy zmierzyć taśmą krawiecką.  W zakresie 18-20 cm możemy zdecydować się na rozmiar S, 20-22 cm to M-ka, a 22-25 cm to rozmiar L/XL. Pamiętać też musimy o tym, że rękawice potrzebują trochę czasu, aby dopasować się do naszej dłoni. Często mogą nas trochę cisnąć na początku, by później dobrze przylegać i gwarantować komfort treningu czy sparingu.

Dobieramy rękawice bokserskie

Tutaj sprawa ma się całkiem inaczej. Mimo, że można spotkać informacje mówiące o tym przy jakiej wadze i wzroście dobieramy jakie rękawice trzeba pamiętać, że różna gramatura (waga) rękawic, podana zazwyczaj w uncjach (oz.) odpowiada różnym funkcjom rękawice. Zależnie od tego, czy ćwiczymy z workiem, sparujemy się czy występujemy w zawodach, staramy dobrać się odpowiednie rękawice.  Zasada mówi, im cięższa rękawica, tym więcej zapewnia Ci ochrony. Ciężkie rękawice ze względu na większą ilość warstw bardziej amortyzują ciosy, zarówno przy zadawaniu, jak i przyjmowaniu. Dlatego cięższe rękawice nadają się bardziej do sparingów, szczególnie kiedy przed walką zawodniczą nie chcemy odnieść kontuzji.

Rękawice bokserskie Venum

Jak możemy sklasyfikować rękawice:

8-10 oz. – rękawice zawodnicze do walki

12 oz. – rękawice treningowe (przyrządówki) dla osób z małymi dłońmi i dla kobiet

14 oz. – przyrządówki dla osób ze średnim rozmiarem dłoni

16 oz. – rękawice do sparingu, dla każdego rozmiaru dłoni

18-20 oz. – rękawice treningowe dla osób o dużych dłoniach (waga ciężka)

Przy doborze rękawic bokserskich musimy także pamiętać o tym, aby rękawica mierzona na gołą dłoń nie była dopasowana na styk. Po owinięciu dłoni bandażami (owijkami) może okazać się, że rękawica jest za ciasna dla nas.

Kolejną ważną cechą jest także jakość wykonania. Można zakupić tanie rękawice, czy to bokserskie, czy MMA. Pamiętać jednak trzeba o ich żywotności, która jest bardzo krótka. Jeśli jesteś profesjonalistą lub też chciałbyś na poważnie zajmować się sportami walki pamiętaj, że na sprzęcie nie należy oszczędzać, szczególnie w przypadku rękawic. Dobre, markowe rękawice zapewniają właściwą ochronę.

Komentarze

Jedna myśl nt. „Rozmiary rękawic bokserskich i MMA”

Możliwość komentowania jest wyłączona.